11 Ağustos 2018 Cumartesi

Antep Fıstığı Yetiştiriciliği - Nerelerde yetişir?Antep fıstığı yetiştiriciliği, Antep fıstığının ana yurdu orta doğudur. Türkiye, İran, Irak, Suriye, Hindistan ve Meksika da da yetişir. Ülkemizde en yaygın olarak yetiştirilen yerlerin başında Gaziantep gelir. Bunun dışında Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır ve Siirt'e de üretilir. Kısa boylu bir ağaçtır ve yapraklarında salkım çiçekler oluşur.
Dışında kırmızımsı bir yumuşak dokulu kabuk alt da sert kabuk ve iç kısmında yeşil fıstık bulunur.


 Ağaç yetiştiriciliğine bakacak olursak;
Antep fıstığı yetiştiriciliği, Antep fıstığı ağacı kavrulmamış olan çekirdeklerin ekilmesi ile oluşan dikenli ağaç parçacıklarından elde edilir. Fidanlar aşılanırsa çok daha iyi verim verir. Yılda ortalama olarak on kilo kadar ürün verir. Ağaç on yıllık olunca verimi artmaya başlar. Sıcak ve kurak iklim bölgelerinde yetişir. Yüksek sıcaklık ve kuraklıklara donlara karşı dayanır. Tabanı su tutan topraklarda yetişmez. Sulamaya da gerek duyulmayan bir bitkidir. Antep fıstığı ağaçlarına ilkbaharda azotlu sonbahar da ise fosfatlı gübre verilir. Eğer varsa yanmış çiftlik gübresi de kullanılabilir. Budama işlemi ise aşağı sarkan dalların kesilmesi ile mümkündür. Hasat zamanı ağaçların yakınına merdiven dayayarak elle toplama yapılır.

Antep Fıstığı Fidanı

Antep fıstığı, sakız ağacıgiller familyasından yenebilen kabuklu olan bu meyve, bazı bölgelerde Şam fıstığı olarak bilinir. Antep fıstığı denilmesinin sebebi ilk işletmesi Türkiye’ nin Gaziantep ilçesinde başlanmasıdır. Antep fıstığı ağacında yetişir, yağlı, ince kabukludur, tatlıcılık ta ve ayrıca eczacılıkta öksürük şurubunda kullanılır.
Yazları uzun, sıcak, kurak ve kışları soğuk olan bölgelerde ekonomik olarak yetiştirilir.

Antep fıstığı ne zaman dikilir,
Ülkemizde Antep fıstıkları Mart sonu- nisan ayının başlarında uyanmakta Nisan ayının ilk yarısında çiçek açmaya başlar, bu dönemde düşük sıcaklıklarda çiçekler ve genç yapraklar zarar görür, fakat bahçeler kurulurken soğuk hava akımına dikkat edilmelidir. Çiçeklenme zamanında oluşan soğuk hava ve yağış erkek ağaçların tozlaşmasına olumsuz etkiler, Antep fıstığı kuvvetli köklere sahip olduğu için ince yapılı ağaçların yetişemeyeceği yerlerde yetişir. Derin, süzek, tınlı ve kireçli topraklı bölgelerde yetişir, arazide bitki yerleri işaretlendikten sonra 40-50 cm genişliğinde 60-80 cm derinliğinde çukurlar açılarak dikilir. Çöğürlerin yaralı kısımları kesilerek hafif kök budaması yapılarak, çukurların diplerine 1-2 kürek yanmış ahır gübresi 100-150 gram 15-15-15 (üç on beş) gübresiyle karıştırılmış üst toprak atılır. Ahır gübresi mutlaka yanmış olması gerekir, dikilen fidanlara dikildikten sonra mutlaka can suyu verilmedir, çok sıcak yaz aylarında 2 kez su verilmelidir.
Dikilen fidanların üzerilerine evcik yapılarak tutma oranı yükseltilir, dikim sonbahar veya ilkbaharda yapılır, ama soğuk olmayan bölgelerde sonbaharda dikim yapılmalıdır. Çünkü sonbaharda yapılan bitki fidanlarının dikimlerinde tutma olasılığı çok yüksektir. Dikim yapılırken 8 veya 11 dişi ağaca 1 erkek ağaç dikim yapılmalıdır, çöğürlerin dikimi yağmurların yağmurların dikilmesinden sonra ilkbaharda ve sonbaharda toprak sürümü yapılarak çöğürlerin etrafı çapa yapılmalıdır.


Antep fıstığı nasıl sulanır?
Haziranda ve ağustos ayarı arasında oluşan yağış haricinde 20 şer gün arayla yapılıp, her yerin ıslatılması gerekir, ama yapılan sulamada sadece kökler sulanmalıdır, aksi taktirde gövdeye temas eden su kök boğazı çürütücülüğüne ve ağaçlarda kuruma meydana gelir.


Antep fıstığı ağacından kaliteli ürün almak için,
Normal bir Antep fıstığı ağacında çiçek salkımı ortalama 120 çiçek bulunur, bunun 20 tanesi meyve bağlarsa, bu orta derecede mahsul alımı olur, şayet 40 tane meyve oluşmuşsa oldukça yüksek oranlı mahsul alınır. Halbuki salkım seyrelmesi gösteren meyve salkımlarında 1-6 meyve kalmaktadır, tüm bunların en önemli sebebi üreticilerin meyve bahçelerine yeteri kadar dikilmeyen erkek Antep fıstığı ağacıdır. Üreticilerin az dikme sebeplerinden biride erkek ağaçlarının meyve vermediğinden dikiminin az olmasıdır. Erkek ağaçların kayıp değil kazanç gözüyle bakıldığında çiçek ve meyve dökümleri azalıp fazla ve kaliteli ürün alımı olur.Kadın Tuzluğu nasıl kullanılır? Yararları nelerdir?