20 Ağustos 2018 Pazartesi

Andız Ağacı nerelerde yetişir? Faydaları Nelerdir?Andız ağacı, Latince adı "Juniperus Drupacea" olan andız ağacı; pul yapraklılar familyasından olan bir cinsli, iki evcikli bir ağaç türüdür. Boyları ortalama 10 metre olan fakat 25 metreye kadar uzayabilen andızlar bulunmaktadır. Tomurcukları yumurta biçiminde, yaprakların üst yüzeylerinde stoma çizgisi bulunur. Köyü yeşil görünümdelerdir.

Sık yapraklı olmalarından dolayı yağmur tanelerinin toprağa sızmasında yardımcı olurlar. Kozalakları oldukça iri ve etkilidir. Kozalak pulları odunlaşmış olup sert muhafaza içinde saklanmıştır. Etli kısımlarında şeker bulunmakta fakat buruk tat vermektedir. Andızlar karşıt arazilerde yetişir. 1000-1200 rakımlar arasında sıklıkla görülür. Ardıç, kızılçam, meşe ve sedir ağaçlarıyla birlikte görülürler. En çok görüldüğü yerler, Anamur, Gülnar, Silifke, Tarsus ve Kozan'da bulunurlar. Andız kozalağı içerisinde uçucu bitkisel esansiyel yağ çeşitleri bulunmaktadır. Bu sebeple andız kozalağı şifa kaynağıdır. Andız kozalağında bulunmakta olan eterli yağlar arasında yüzde otuz civarı inulin, sabit yağ, triterpenler ve acı maddeler bulunmaktadır.


Andız ağacının faydaları
Andız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklarının giderilmesinde ve kolesterolün düşürülmesine birebir etkilidir.Dal ve yaprakları kaynatılıp,buğusu hayvanlarda sancıyı kesmede kullanılmaktadır.Kozalakları kaynatılıp içildiğinde öksürüğümüze iyi gelmektedir. Kaynattıktan sonra üzerine bal ve tuz konulursa balgam söktürücü özelliği olur.
Andız yada enek pekmezi nefes darlığına ve basura iyi gelmektedir. Safraya, kansere, göğsü yumuşatmaya, bağırsak parazitlerine, mide gazı ve ağrılarına, karaciğer ve dalağa, karaciğer ve akciğer rahatsızlıklarına, kanı temizlemeye, ateş düşürmeye, vücudumuzdaki toksinlere, egzama ve yaalara iyi geldiği bilinmektedir.

Andız ağacı nasıl kullanılır?

Meyveleri kaynatılıp pekmezi çıkarılır. Hoşafı ve kompostosu yapılabilir. Ezilerek lapası harici olarak egzamaya sürülmektedir. Lapası ise romatizmalı yerlere sarılır. Yaprakları kaynatılıp suyu içilebileceği gibi kökleri yakılıp katran elde edilir. Harici kaşıntı ve egzama için kullanılır. Meyveleri kurutularak balla karıştırılıp yenebilir. Andız kökü suyu, karaciğer yetersizliği ve dalak rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Andız ağacı ve meyvelerinin taşıdığı şekerler ve vitaminler nedeniyle kuvvet verici olarak kullanılmaktadır.