29 Temmuz 2018 Pazar

Rezenenin Ekim ve Yetiştirme Yöntemleri Nelerdir?Kimsenin anlaşamadığı bir insanla çok iyi bir dostluğunuz oldu mu hiç. Aslına bakarsanız bu sual rezene ile de alakalı. Bahçecilik işleri ile uğraşan hepimiz rezeneyi çok sever sadece sorun rezenenin bahçedeki durumundan meydana gelmektedir, çünkü rezenenin yanına ekilen birçok bitki ve sebzeden olumlu neticeler alınamamaktadır. Çözüm yolu ise kavga eden çocuklar için bulduğumuz çözüm yolu ile aynıdır: Ayırmak. Rezenenin yanına başka hiçbir sebze ekmezseniz, rahat rahat rezene imal edebilirsiniz.

Rezenenin Ekim ve Yetiştirme şekilleri nelerdir?

Floransa rezenesi yumru şeklinde doğar. Bu rezene çeşidinin kerevize benzer sapları vardır ve eğrelti otu benzeri aromatik yaprakları bulunmaktadır. Floransa rezenesini son dondan bir ay önce kapalı bir mekanda ekebilirsiniz. Rezene ayrı bir yatağa  ekildiğinde daha verimli olur ve çevresindeki bitkilere zarar vermez. Yazın maydanoz kurdu ismi ile bilinen çatalkuyruk kelebeğinin larvası rezene yaprakları ile beslenmektedir. Bu larvaları toplayabilirsiniz veya olduğu gibi bırakabilirsiniz. Rezene için gübre kullanmanıza gerek yoktur ancak sulama yönteminiz özellikle de kuru havalarda tertipli ve hafif sulama olmalıdır. Rezenenin taban kısmını sap ve saman tabakası ile örterek yumrusunun yumuşak kalmasını ve renginin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Rezene nasıl Hasat Edilir?

Rezene yumrusu 10 santimetre ebatlarına vardığında ve yumuşak bir hal aldığında hasada başlayabilirsiniz. Rezeneyi yumru ve yaprakları ile beraber hasat edin. Yapraklar tatlı rezene gibi kullanılabilir. Rezenenin hazzını almak istiyorsanız sap ve yumrularını hasattan sonraki birkaç gün içinde kullanın.

En Kaliteli Rezene Çeşitleri nelerdir?

Zefa Fino : kalın saplardan ve beyzbol topu büyüklüğünde yumrulardan oluşur.

Rudy : dev gibi, leziz yumruları ile bilinmektedir.