27 Temmuz 2018 Cuma

Pancar nasıl yetiştirilir? Pancar Ekimi, bakımı, hasadı  Ispanakgiller familyasından sayılan pancar, beta cinsinin en çok bilinen türüdür. İsveç ve Britanya'dan başlayarak Avrupa'ya ordan da tüm Akdeniz kıyılarına yayılan pancar farklı alanlarda kullanılması nedeniyle ekonomik olarak yetiştirilir. Türkiye'de pazı ve kara lahana adlarıyla yetiştiği de olur.

İklim İsteği

Pancar yetiştiriciliğinde iklim önemli bir faktördür. Farklı iklimlerde farklı şekillerde yetişen pancar Türkiye'de her bölgede yetişebilir. Denize yakın bölgelerde üretilen pancar verimli olarak yetişir. İklimin sert olmadığı İç Anadolu Bölgesi ise pancar yetiştiriciliği için en iyi yerdir.

Toprak İsteği

Pancar suyu ve besini tutan toprakları sever. Tutuculuk seviyesi arttıkça pancarın verimi de artar. Toprak derinliğinin iyi olması pancarın iyi beslenmesine destek sağlar. Pancar için en ideal toprak organik madde yönünden varlıklı, rahat ısınan ve tınlı topraklardır.

Ekim 

Pancarın en verimli şekilde yetiştirilmesi için ekim tekniği ve süreı çok önemlidir. Ekim don olaylarının yüksek oranda atlatıldığı dönemlerde yapılırsa pancarın verimi çok artar. Ek olarak ekimin kusursuz olması için ekimden önce mibzerlerin ayarları tam yapılmış olmalıdır. 

Ekim sırasında sıra aralıkları 45 santimetre olmalıdır. Dekar başına 8000-9000 pancar dikimi en iyi verimi sağlar. 2 ile 5 santimetre derinlik tohumların ekilmesi için uygundur. Ekimden sonrasında tarlada organik nedenlerden dolayı yüzde 40 tohum azalması durumunda tarla ikinci defa tohumlanmalıdır.

Gübreleme

Gübreleme yapılmadan önce toprakta bulunan yabancı bitkiler temizlenmeli ve topraktaki minerallerin ne durumda olduğuna dair çözümleme yapılmalıdır. Bunun için uygunca alınan toprak numunesi analiz edilmeli ve toprağın ihtiyacına nazaran gübre atılmalıdır. Pancar genellikle azot, potasyum ve fosfor gübrelerini sever. İhtiyaca bakılırsa belirlenecek gübre toprağa usulüne uygun olarak atılmalıdır. Noksan yada fazla gübre verimi düşürür bu yüzden gübreleme esnasında dikkat edilmelidir.

Hasat

Türkiye'de pancarlar Eylül sonundan Ekim ortalarına kadar hasat edilebilir. Hasat büyük çoğunlukla el değmeden yapılır sadece Türkiye'de el ile meydana getirilen hasat yaygındır. Hasat esnasında kayıpların artması sebebiyle makineli hasat tercih edilmez. Hasat sırasında pancarlar topraktan sökülür ve temizlenir. Temizlenen pancarların yaprakları kesilir ve depolanmaya hazır hale gelir.