26 Temmuz 2018 Perşembe

Madımak Nasıl Yetiştirilir? Nasıl ekilir? Nerelerde yetişir?Türkiye'de maksimum Orta Anadolu yöresinde tüketilen madımak, çok leziz bir yeşillik türüdür. Madımak bazı yörelerde daha lezzetli olması için pastırmalı yapılır. Mütevazı madımak ise kimi zaman süt kimi zaman de kaymak ile beraber tatlandırılır. Lezzetli bir madımak yemyeşil ve çiçeksiz olur.

Madımak bitkisi yetiştirmenin pek çok yolu vardır. Yayvan olarak büyüyen madımak bitkisinin kök kısmı koparılıp çoğaltma yapılabileceği benzer biçimde tohum kanalıyla da yetiştirilebilir. Bir diğer alternatif ise madımak bitkisi çiçek açtıktan sonra tohumlandırma yöntemidir. Eğer madımak bitkisinin en iyi şartlarda ve en iyi mevsimde yetişmesini isteniyosa Mart ayının başlarında tohumları 20 cm aralıklarla ekilebilir. Ayrıca Mayıs ayının son günlerinde çiçek açan madımak kökleri de kuyulama yöntemi ile çoğaltılabilir. Tohum olarak ekilen madımakları 20 santimetre aralıklarla mesafelendirmeden önce dikkat edilmesi gereken nokta, tohumları İlk olarak tek tek küçük bir vazoda çimlendirmektir. Daha sonrasında ise madımak yetiştirmek istenilen alana 20 santimetre aralıklarla dikilebilir.

Madımak fideleri dikildikten sonra Nisan ayının ortalarına kadar üzerlerini geceleri kapatmak gerekir. Aksi biçimde madımak fideleri gece soğuğundan etkilenip ölür. Nisan ayının ikinci 15 gününden itibaren üstü açılmış olan fideler 2 gün ara ile sulanır. Madımak suyu çok seven bir bitkidir. Fakat her nebat şeklinde fazla sulandığı zaman kökleri çürür ve sarıyorıp ölürler.

Madımak bitkisi gölge seven bir türdür. Çok fazla güneş gören ya da hiç güneş görmeyen yerlerde yetişmeyebilir. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, azca güneş alan yerlerde yetiştirmek olmalıdır. Kuyulama yöntemi ile yetiştirmek istenilen madımak bitkisinin Mart ayının sonlarına doğru yeşerdiği gözlemlenir. Yeşermeye başlayan madımak kökleri ilk yedi gün sulanır. Aksi şekilde gece sıcaklığına bağlı olarak madımak kökleri üşüyebilirler. Nisan ayının ilk haftalarında sulama işlemine başlanabilir. Tıpkı fidelerde olduğu benzer biçimde kökte de aynı sulama yöntemi kullanılır. 2 gün de bir sulama en doğru olanıdır. Madımak bitkilerinin zamanla oluşan yabani otlardan temizlenmesi gerekir. Bu işlem çapa desteğiyle yapılır.