21 Temmuz 2018 Cumartesi

Kuşkonmaz nasıl yetiştirilir - Kuşkonmaz nerelerde yetişir?     Kuşkonmaz ülkemizde 1960 yılından beridir yetiştirilmektedir. Sadece çok fazla malum bir sebze olmadığından dolayı yetiştiriciliği yaygınlaşmamıştır. Latince adı Agparagus officinallis olan kuşkonmazın beyaz ve yeşil olmak üzere iki çeşidi vardır. İçeriğinde A, B1, B2, B12, C vitaminleri içeren kuşkonmaz sağlığa oldukça faydalı bir sebzedir. Kuşkonmaz yetiştiriciliği tohum yada ayırma ile yapılır. Tohumla üretimde tohumlar önce yastıklara ekilirler. Yastıklar 30cm derinliğinde işlenirler ve gün boyu güneşli olan bir yerde tutulurlar. Sıcak bölgelerde Mart-Nisan, soğuk bölgelerde ise Nisan-Mayıs aylarında kuşkonmazın ekimi yapılır. Sıcaklığın minimum 20-25 aşfakat olması gerekir. Tohumların sora arası mesafesi 45-50 santimetre, sıra üzeri mesafesi ise 8-20 cm olmaktadır. Kuşkonmaz tohumları 3-4 haftada çimlenirler. Gerçek yerlerine dikilene kadar fideler çok iyi bakım istiyor. Özellikle suyu çok sevdiklerinden susuz bırakılmamalıdırlar. Hastalık ve zararı dokunanlara karşı ilaçlama yapılması gerekir. Kuşkonmaz kumlu killi ve tınlı killi topraklarda da yetişebilir. Toprak taşlı olmamalıdır. PH derecesi 6,0-6,8 olmalıdır. Dikim öncesinde topraktaki yabancı otlar temizlenmelidir. İlkbahar ayları kuşkonmazların dikim süreıdır. İlk seneler hasat yapılmaz ve sürgünler geliştirilir. Hasat 3. Yıldan itibaren yapılabilir.


BİTKİSİNİN YETİŞTİRİLMESİ
İklim isteği: Kuşkonmaz, iklim isteği ve özellikle ısı bakımından uyum kabiliyeti fazla olan bir bitkidir. Kış soğukları ve yaz sıcaklıklarından negatif yönde etkilenmez. Toprak altında kalan pençesi, aşırı soğuklara bile dayanır. Bundan dolayı çok soğuk bölgelerde bile kuşkonmaz bitkisi yetiştirilebilir.

Sürgün gelişmesi 12 derecede başlar, nebat, 18 derecede maksimum etkinliğe erişir. Hasat döneminde ise, sıcaklık 15-18 dereceler içinde olmalıdır. Hasattan daha sonra havanın 35-40 derecelere çıkması bile bitkinin gelişmesinde sorun yaratmaz.

Kuşkonmaz bitkisi, belli bir soğuklama sürecini de yaşamak ister. Bitkiyi ilgilendiren bir başka iklim mevzusu da, hasat vakitında uzun soluklu ve şiddetli yağışları yaşamamasıdır. Aksi takdirde bitkide sürgün gelişmesi yavaşlar ve sürgünlerin niteliği düşer. Bu bakımdan kuşkonmaz bitkisinin üretimine en uygun bölgeler, 1.200 m. Yüksekliğe kadar çıkabilen geniş yayla ve ovalardır.
kuşkonmaz

Toprak isteği:Kuşkonmaz bitkisi, farklı toprak bünyelerine de kolayca uyum göstererek kumlu topraklardan ağır killi topraklara kadar farklı yapıdaki topraklarda yetiştirilebilir. Gene de toprak yüzeyi ve alt toprak yapısı, bitkinin gelişmesini, sürgün verimini ve niteliğini etkileyeceğinden, bitkinin yetiştirileceği toprağın dikkatle incelenmesi gerekir.

Kuşkonmaz bitkisinin toprağı geçirgen yapılı, 80-100 santimetre. Derinlikli ve taban suyu seviyesi 60 santimetre. Derinde olmadır. Hafif bünyeli, kumlu, kumlu-tınlı, tınlı-kumlu ve hafifçeçe kireçli topraklar kuşkonmaz bitkisine pek uygundur. Nebat, asitli topraklara dayanamaz. Toprağının pH’ı 6,5-6,8′in altına düşmemelidir. Asidite yükselirse yanmış kireç dökülerek vaziyet çözülebilir.

Sulama:Kuşkonmazların fidesi yetiştirilirken sık ve azca su verilerek bitkinin su gereksinimi karşılanır. Aşırı sulama, mantar hastalıklarına neden olur. Pençelerin hendeklere dikiminden daha sonra, yazları kurak geçen bölgelerde kuşkonmaz, yağmurlama yöntemiyle yahut sıralara yüzeysel verilecek suyla sulanır. Bu döneminde de bitkiyi sık fakat azca sulamak daha yararlıdır.

Gübreleme:Kuşkonmaz bitkisinin yetiştirildiği bahçe veya tarla organik madde içeriği yönünden yetersizse düzenli gübreleme yapılması gerekir. Bitkinin ilk gübrelemesi, nisan-mayıs aylarında yalnızca azotlu gübre verilerek yapılır. Haziranda bir kere daha azotlu gübre verilir. Bitkiye, sonbaharda iyi yanmış çiftlik gübresi ile daha sonra da süperfosfat fenni gübre verilmelidir.

Toprak işleme ve diğer bakım işlemleri: Pençelerin dikiminden ondan sonra dikim hendekleri toprakla doldurularak kuşkonmaz bitkisinin düzgüsel sıraları ortaya çıkar. İşte bu nebat sıraları arasında yetişen yabani otlarla, gerektikçe çapalama yapılarak savaşım sürdürülmeli; bitkinin ilk iki senesinde hasat edilmeyen sürgünleri sonbaharda sararıp kuruyunca, bunlar kesilip bahçe dışına atılmalı, mümkünse yakılıp yok edilmelidir. Böylece bitkiye dadanacak zararlı ve hastalıkların yok edilmesine yardımcı olunur.

Hasat (Derim): Kuşkonmaz bitkisinden, ilk iki senesinde ne olursa olsun ürün alınmaz. Bitkiden ürün alınmaya üçüncü senesinde başlanır. Sadece, bitkiyi fazla yormamak için ürün alma işi kısa tutulur. Ürün alma senelerının başlamasıyla bitkiden düzgün, beyaz, kartlaşmamış ve iyi nitelikli ürün alınması için kuşkonmaz bitkisi sıralarının üzerine yumuşak topraklar çekilip örtülür.

Bu işleme kümbetleme denir. Ilık bölgelerde mart ayının ikinci yarısında, daha serin bölgelerde nisan ayının başlangıcında sürgünler uyanmaya başladığından, kümbetleme işi bu sırada yapılıp bitirilmelidir. Gecikilirse sürgünler erkenden toprak yüzüne çıkar, kısa kalır ve renkleri yeşile basar.

Kuşkonmaz bitkisinden hasat ilkbaharda yapılır. Belirli bir süre sürgünler kesildikten sonrasında hasat işlemi durdurulur. Bitkiye, gıda maddesi yapması ve pençelerinde depolaması için izin verilir. İlk ürün alma senesinde (bitkinin üçüncü yılı), her bitkiden 2-3 sürgün, sonraki yıllarda 7-8 sürgün, nebat çok kuvvetliyse 9-10 sürgün alınır. Ürün kısaca sürgünler kesilir kesilmez nemli bir ortama alınmalıdır. Üzeri nemli bir bezle örtülü bir sepet bu işe yarayabilir.

Hastalık ve zararı dokunanlarıyla savaşım:Kuşkonmaz bitkisine dadanacak zararlı ve hastalıklarla, uzmanlara danışılarak ve uygun tarım koruma ilacı kullanılarak vakitında, eksiksiz ve aksatılmadan savaşım edilmelidir.İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir ?