22 Temmuz 2018 Pazar

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?


 Kültür mantarı yetiştirmek için öncelikle iyi mi yetiştirebileceğinizi bilmemiz gereklidir. Bunun yüzden küçükten başlayarak ağır ağır işinizi büyütebilirsiniz.

Kültür Mantarını yetiştirmek düşündüğünüzden de basittir. Lezzetli yemekler yada favori tarifler için taze mantarlar elde etmenizi sağlar. Bu lezzetli kültür mantarları büyümelerinin ilk zamanlarında müthiştirler ve aynı marketlerden aldıklarınıza çok benzerler. Ancak tamamen organik oldukları için inanılmaz lezzetlidirler.

Kültür Mantarı nasıl Yetiştirilir?

1 – en az 15-20 santimetre derinlikte olan üretim kapları kullanın. Uygun bir kabınız yoksa tahtalardan bayağı bir kap yapabilirsiniz.

2 – Yetiştirme kabını iyi küflenmiş nebat atıklarından meydana getirilen gübre ve suyla doldurun. Gübre sıkıştırıldığında top şeklini almalıdır fakat dokunduğunuzda da kolaylıkla ufalanmalıdır. Burada önemli olan  nemli bir toprak elde etmektir.

3 – Gübreye 1–2  yumurta tanesi ilave edin. Karışımı gevşetin ve bir gece bekletin.

4 – Sıcaklığı 18-20 derece arasında ayarlayın ve ılık suyla günde iki kere buğulandırın. Karışımın içine direkt su koymayın çünkü bu gelişme sürecini kesintiye uğratır.

5 – Nemli turf yosununu birkaç gazete kağıdıyla kaplayın ve gazetelerin nemli kalması için günde iki kez spreyle su sıkın.

6 – Beyaz toplu iğne başları birkaç gün içinde çıkmaya başlayacaktır. Beklediğiniz ölçüye ulaşmaları için büyümelerini birazdaha sabırla bekleyin.

7 – Mantarları arzu ettiğiniz gelişimde toplayabilirsiniz. Daha fazla mantar yetiştirmek istiyorsanız bu süreci tekrarlayın.