20 Temmuz 2018 Cuma

Karnabahar Nasıl Yetiştirilir? Ekim Yeri, Bakımı, Hasat ve Depolaması
Karnabahar ekimi, karnabahar, yenilebilen sebzeler grubunda yer verilmiştir. Yapraklar ise lahana yapraklarına göre daha uzun ve uçları da daha çok sivridir. Karnabaharda bahar diye tabir edilen yenilebilen taç kısmının büyüklüğü yada rengi çeşitlere göre değişiklıklar gösterebilmektedir. Tacın rengi ise beyaz, krem yada sarımsı olan tonlarda olmaktadır.

Karnabahar Ekimi İklim istekleri,

 karnabaharlar kışlık olan sebzeler grubunda yer almıştır. Karnabahar yetiştiriciliğinde ısı oldukca önemlidir. Işık yada rutubet ikinci derecede çok önemlidir. Karnabaharlar da taç oluşması için gelişmenin belli olan bir devresinde düşük sıcaklıklara çok fazla ihtiyaç vardır. Karnabahar fideleri -10 aşama sıcaklığa kısa sürede dayanabilmektedir. Bir tek hasat devresinde düşük gelmiş karnabahar adım atarı ise sıfır derecenin altında olan sıcaklıklardan hoşlanmamaktadırlar. Taç oluşum döneminde ise en uygun sıcaklıklar 15 aşfakat yada 20 aşama olabilmektedir. Taçların olgunlaşma döneminde sıcaklığın 0 derecenin altına düşmesi istenmemektedir. Sıcaklığın düşmesi sonucunda taç yüzeyi havlı bir yapı kazanabilmektedir. Pazar kıymeti düşmektedir.Karnabahar Ekimi Toprak isteği, karnabahar her çeşit toprakta yetiştirilmektedir. Ağır topraklarda yada yağışı bol miktarda olan yörelerde drenajın çok iyi olabilmesi şarttır. Karnabaharlar organik olan maddelerce varlıklı olan toprakları sever, yüksek toprak asitliğine çok hassastır. Karnabahar yetiştiriciliğinde ise toprak dikim tarihinden çok önce hazırlanmış olmalıdır. Sonbaharda toprak derin sürülmeli ve ilkbaharda düzgüsel olan sürüm yapılması gerekmektedir. Sürümden ondan sonra diskaro yada tırmık çekilmesi de masuralar hazırlanarak toprak dikime hazır olan duruma getirilmesi gerekmektedir.
Karnabahar resmi, karnabahar fotoğrafı, karnabahar ekimi, karnabahar nasıl ekilirKarnabahar Ekimi Gübreleme, yetiştiricilikte en uygun olan gübreleme toprak analizine göre yapılacak olan gübrelemedir. Öncelikle karnabahar yetiştirilecek olan tarlanın toprak analizi yapılarak buna nazaran atılacak gübre çeşidi yada miktarı tespit edilebilmektedir. Gübreler çeşitlerine nazaran bitkiye verilme dönemlerinde değişiklıklar arz edebilmektedir. Çiftlik gübresi fosforlu olan gübrenin tamamı potaslı yada azotlu olan gübrenin yarası son toprak hazırlandığı süre verilmektedir. Potaslı olan gübrenin ikinci yarısı taçların teşekkülünden önce verilebilmektedir.