30 Temmuz 2018 Pazartesi

Fesleğen (Reyhan) Yetiştirmenin Püf NoktalarıFesleğeni Hangi Işık Yoğunluğunda Yetiştirelim?

Fesleğen, ışık seven bir bitkidir. Bundan dolayı fesleğen yetiştirmek için güneşi bolca bir noktayı tercih etmek olumlu geri dönüş almanızı sağlar. En az 4 saat güneş almalıdır. 

Fesleğen Yetiştirmek İçin Hangi Toprağı Seçelim?

Fesleğen yetiştirirken karşılaşılabilecek en büyük problem, mantardır. Mantar ile mücadelede fesleğeni yetiştireceğiniz toprak seçimi önemlidir. Fesleğeni kompost yöntemi ile hazırlanmış doğal humusla karıştırmak ve toprağı bu şekilde varlıklı hale getirmek gerekir. Fesleğen kökleri su içinde kalmayı sevmezler bu yüzden toprağın geçirgen olması, doğru drenaj sağlaması önemlidir. Malçlama gerekli değildir ama olursa da iyi olur.

Fesleğeni Nerede Yetiştirelim?

Fesleğeni yetiştireceğiniz konumda güneşin öneminden yazımın başlangıcında söz etmiştim. Buna ek olarak fesleğeni rüzgar ve soğuktan korumaya dikkat edin. Ekim esnasında her bir fidenin arasında 20 santimetre boşluk bırakın, boşluklar havanın iyi devir daim olmasını ve fidenizin oksijeni iyi alarak daha gür büyümesini sağlar. Fesleğeni bahçenize ekebileceğiniz şeklinde saksıda da üretebilirsiniz.

Bunu Biliyor muydunuz?

Fesleğenin naturel bir sinek ve sivrisinek savar olduğuna inanılır. Pencere önleri, kapı, balkon ve terasınızın çeşitli noktalarına fesleğen ekilmiş saksılar yerleştirerek hem güzel bir görünüm elde edebilir bununla beraber sinek türleri ile mücadele edebilirsiniz. Ek olarak barbekü veya mangal esnasında ateşe birkaç fesleğen yaprağı atmak da zararı olanları uzaklaştırmanıza destek verir.

Fesleğeni nasıl Sulayalım?

Haftada bir defa iyice sulamak kafi olacaktır. Fesleğen çok su seven bir bitki değildir fakat bu demek değil ki kuraklığı sever bundan dolayı haftada bir sularken derinlemesine sulama icra ettiğinızdan emin olun. Yazın yoğun sıcaklarında bu haftalık periodu haftada iki-üçe çıkarmak ideal olacaktır. (püf noktası: toprağın yüzeyi kuruduğunda sulayın) Eğer fesleğeniniz sararmaya başlarsa bu fazla sulama işaretidir. Kurumaya başlaması ise azca su verdiğinizi gösterir. Fesleğenin yapraklarını sulamayın, bitkinin dibinden doğru su verin. 

Fesleğeni Nereye Ekelim?

Fesleğen, saksı ve konteynerların (toprak alaşımlı olmayan kaplar)  içinde oldukça güzel büyür. Saksınız için seçeceğiniz toprağın humusla zenginleştirilmiş olması önemlidir. Toprağın drenajı önemli olduğundan saksının en alt kısmına çakıl taşları koymak önemlidir. Çakıl taşlarının yerine Antep fıstığı kabuğu, ceviz kabuğu gibi kabuklu yemişlerin sert kabuklarını da koyabilirsiniz. Arkasından humuslu toprağı ilave edin ve ekim işlemini tamamlayın. Ihmal etmeyin, konteyner içindeki toprak her zaman daha çabuk kurur. Bundan dolayı sulamayı daha titizlikle takip etmelisiniz.

İç Mekanda Fesleğen Yetiştirmenin İncelikleri

Kök çeliklerini sezonun ilk donu yaşanmadan evvelinde bir makas yardımıyla kesin ve suya batırın. Averaj 7 gün içinde köklenmeye başlayacaktır. İç mekanda da fesleğenleri tıpkı dış mekan yetiştiriciliğinde olduğu gibi saksılara ekerek de üretebilirsiniz. İç mekanda fesleğeniniz için seçeceğiniz noktanın iyi güneş aldığından ve soğuktan korunduğundan kesin olun. Fesleğen tek başına ekilebileceği benzer biçimde öteki otlarla da uyumludur. Bundan dolayı içinde fesleğen de olan bir kompozisyonla farklı otları bir arada yetiştirebileceğiniz mutfak bahçenizi tasarlayabilirsiniz. 

Fesleğen Yetiştirmenin Püf Noktaları
Gür Fesleğen Fideleri İçin; Fesleğenin boyu 10-15 santimetre.’ye ulaştığında daha gün olması için makasla kesin. (Fesleğen, nane, maydanoz gibi otları koparmak yerine keserek budamak sonraki mahsüllerin daha hızlı ve gür çıkmasını sağlar. ) 
Öncelikle üst yaprakları kesin, bu tertipli büyüme sağlamanın en etkili yoludur.
Fesleğenin lezzetinin gelişmesi için hafta bir kesme işlemini yapın. 
Domates ve fesleğenleri bir arada yetiştirirseniz aromalarının birbirinden etkilenerek daha lezzetli ürünler elde etmenize yardımcı olabileceği söyleniyor.
Fesleğen yetiştirirken karşılaşılabilecek problemler ve çözüm önerileri: Eğer fesleğeninizin yaprakları sararıyor veya pastel bir görünüm alıyorsa o vakit fesleğeniniz yeterli nitrojen almıyor olabilir. Eğer böyle bir sorunla karşılaştıysanız ayda bir kez ek takviye yapın. Özellikle iç mekanda fesleğen yetiştirirken bu önem kazanan bir teferruattır. Gerekli olmadıkça gübrelemeyin. Çok fazla gübre vermek fesleğenin keyfinı bozacaktır. Eğer fazla sulama yapıyorsanız bu da yaprakların rengini etkileyecek ve sararmalarına neden olacaktır.