30 Temmuz 2018 Pazartesi

Darülfülfül nasıl yetiştirilir?


Uzun biber olarak da malum ve kozalağa benzer bir şekle sahip olan darülfülfül yüzyıllardır baharat olarak kullanılan bir bitkidir. İkiçenekgiller derslikına ilişkin olan bu nebat karabibergiller familyasının üyesidir. Arapça biber ağacı ismiyle anılan bu baharat bir biber türüdür ve ana vatanı Hindistan'dır. 10 santimetreye ulaşan boyu ve maksimum 2 santimetre çapındaki eniyle Türkiye'de ve Ortadoğu bölgesinde hala çok kullanılan bu nebat meşhur mesir macununun da hammaddeleri içinde yer alır. Özellikle Osmanlı mutfağında önemli bir yere haizdir.

Türkiye'de yetişmeyen bitkinin maksimum yetiştiği bölge Hindistan'dır. Doğu Hint Adaları'nda yabani olarak yetişen bu biber türü mahalli ağızda Tiflis biberi olarak da anılır. Geçmişte baharat adaları adıyla anılan bu bölge darülfülfülün ana vatanıdır. Ek olarak dünyanın en büyük takımadalarıdır. Ekimi bahar aylarında yapılmalıdır. Tohumların ekimi toprağın 3 parmak altına olmalıdır. Tohumun çimlenmesi süresince toprağın nemli olması son derece önemlidir.

Darülfülfül bitkisi sıcak yerlerde yetişir. Soğuk ve sert iklim şartlarına karşı dayanıksızdır. Bu yüzden çimlenmesi sırasında don olmaması gerekir. Okyanusal iklime sahip olan bölgeler ve ısı değerleri yüksek olan yerlerde ziraatı yapılabilir. Ekim eğer sera gibi kapalı bir alanda yapılacaksa her mevsim darülfülfül ekimi yapılması mümkündür ve yetişmesi daha kolay olacaktır. Hasadı ise yaz aylarında yapılmalıdır. Ekim süresince verimin yüksek olması için bakımı son derece önemlidir. Verim alımı için öteki biber türlerinde olduğu şeklinde sık sık toplanmalıdır. Çok fazla suya ihtiyaç duymaz fakat kurak topraklarda da yetişmesi zordur.

Nemli ve kumlu topraklar darülfülfül için en uygun olan yerlerdir. Yapraklarının şekli damarlıdır ve geniştir. Ek olarak meyveleri minik ve sapsız olur. Bütün mevsimlerde yeşil kalan bitki yapraklarını dökmez. Tırmanıcı bir nebat olması da yabani otlardan etkilenmeden, onlara baskın çıkarak büyümesinde önemli etkiye haizdir. Acı ve baharatlı bir tada haiz olan bitkinin tohumları çok zor bulunur ve zahmetlidir. İçinde bulunan uçucu yağlar piperin tadının ve kokusunun karakteristiğinde büyük öneme sahiptir.