30 Temmuz 2018 Pazartesi

Çörek otu yetiştiriciliği


Çörek Otu Ekimi; Ülkemizde son zamanlarda rağbet gören ve biroldukça destek programında bulunan tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin uygulamalarının dahada yükseldiği görülmektedir. Sadece bu tarımsal faaliyetler ile ilgili kesinleşmiş bilgiler bulunmamakla beraber birçok yanlış data bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı bu mevzuda çiftçi zade olarak ülkemiz çiftçisini uygulaması yapılmış bilgiler ile aydınlatmaya yönelik olan faaliyetdir.

Aslabir maddi çıkar talep edilmeyerek, yapılacak olan uygulamaların hasar neticelerinde kimse mesuliyet kabul etmeyecektir. Sıralanan bilgiler sonucunda ülkemizde çörek otu ekimi icra eden hiçbir çiftçi verimsizlik yada hasat edememe yada kötü neticelerle muhatap olmamıştır.Çörek otu ekimi ve tohum hazırlığı,
Ülkemize ekilmesi tavsiye edilen adi çörek otu olarak da bilinen Nigella Sativa türüdür. Bu türün tanınması için görseline yer verilmektedir. Nigella Sativa cinsi çörek otu çiçek yaprakları beyaz renktedir. Beyaz çiçekleri açtığı zaman içinde sarı renkli küçük olan tomurcuklar ve sarı renkli olan tomurcukların üstlerin de yeşil çam iğnesini anımsatan perçemler yer almaktadır. Ekilmesi tavsiye edilen çörek otu türü budur.

Nigella Sativa türü çörek otu tohumunu temin edilir. Yerli tohumdan üretilen bu tohumlarda bitki kırıntıları bulunabilir. Bu durumda ekmeden önce tohumları içinde yabancı madde kalmayacak halde elenmelidir. Eleme işlemi tamamlandı ise tohum hazır anlamına gelmektedir.

Çörek otu ekimi toprak hazırlığı, toprağı pulluk desteğiyle sürülür. Nadas yapılır. Nadas yapma, sürme işlemini ekimden derhal önce yapılır ise tav zamanına dikkat edilmelidir. Sadece ekimden çok önce nadas, sürme işlemi yapılırsa erken çıkmış olan otlar için kazayağı çekme işleminde yarar bulunmaktadır. Ekimden önce meydana gelen otları yok edilmesi yararlıdır.

Sürme işleminin arkasından ekimden hemen önce toprak parçalama işlemini meydana getiren makinalar ile kesek kırma işlemi yapılır. Kesek kırma işlemi yapılmış olduktan sonrasında tav süresi beklenilir. Kesek kırma işleminin arkasından ekimden hemen önce toprağa sertleştirme yapılması tavsiye edilir. Settleştirme ve düzleştirme işlemini bu işlemi yapan makinalar ile yada tapan desteği ile yada teker çekme şeklindeki işlemler ile ekilecek olan yüzey setleştirilir.

Çörek otu ekim hazırlığı,


Çörek otu bitkisini araziye ekilip mibzeri ile ekilmesi önerilir. Meydana getirilen uygulamalarda ekin mibzeri ile yapılan ekimlerde verim daha çok olduğu tespit edilmiştir. Çörek otu bitkisine yalnızca taban gübresi atılması faydalı olacaktır. Önerilen gübre 15-15-15 NPK gübresidir. Bu gübreye bulunmuyor ise 20-20-0 NP gübresi yada DAP kullanılabilir. Dönüme 1000 Metrekare alana atılacak olan gübre oranı, 15 ve 20 kilo gram gübre önerilir.

Çörek otu ekiminde fazla tohum fazla verim anlamına. 1000 metrekareye doğrusu 1 dönüme atılacak olan tohum oranı 1.5 kiloı geçmemelidir. 1,5 kilogram önerilir. Çörek otu tohumunun ekim sırasında toprak altı derinliği 3 santimi geçmemelidir. Mibzerin ekim sırasındaki ayar derecesi 0 olarak ayarlanmalı yada ayar kolu 0 a çekilmelidir. Tohum ve gübre karıştırılarak mibzerin gübre gaslıne doldurulmalıdır. Dönüme 1.5 kilo gram tohum ve 15 kilo gram gübre harmanlanmış durumda mibzerin gübre gaslıne doldurulur ve mibzerin ayar derecesi 0 olarak ayarlanarak ekime başlanır.


Uygulamalı örneklendirmeli ifade ise, 10 dönüm alana farz edinki çörek otu ekilecek. 15 kilo gram Nigella Sative türü olan çörek otu tohumu. 150 kilo gram 15-15-15 NPK gübresi. 150 kilo gram NPK gübresi ve 15 kilo gram tohum iyi bir halde karıştırılarak harmanlanır. Toplam olarak 165 kilo gram elde edilir. 165 kilo gram araç-gereç ekin Mibzerinin gübre gaslıne eşit oranda doldurulur. Mibzerin derece ayarı 0 şeklinde ayarlanır. Traktör yardımıyla 10 dönüm araziye ekim yapılır. Mibzer peşinde tapan olması önerilir. Sıkıştırılmış olan toprağa tohum atılımının peşinden yeniden kapatma yapacağından faydalı olacaktır.