30 Temmuz 2018 Pazartesi

Ardıç Yetiştiriciliği

Latince adı Juniperus olan ve ülkemizdeki ormanlarda da bulunan ardıç ağacı tohumdan yetiştirilmesi oldukça zor olan bir ağaçtır. Yetiştirilme yöntemleri içinde tohum, çelik ve aşı yöntemi bulunur. Tohumları kozalaklardan toplamak ve ayırmak için en uygun süre sohbahardır. Toplanan tohumlar otuz dakika kadar sülfürik asitte beklentikten sonrasında temiz bir beze sarılıp 4 ay beklemeye bırakılmalıdır. Daha sonra ekimi yapılabilir. Tohumun çimlenmesi esnasında sıcaklığın 15 derecenin üstüne çıkmaması gerekir ve ekilen tohumların bir tek yarısı çimlenebilir. Ülkemizde son zamanlarda bulunan bir yöntemle ardıç tohumları meşe külü, limon suyu ve tuzun bulunmuş olduğu bir ortamda kolayca yetişebilir.

Çelik ile üretim yapmak için ise tercih edilmesi ihtiyaç duyulan ardıçlar bir senelik olanlardır, boyu ise 20 cm'yi geçmemelidir. Çelikler Nisan veya Ekim aylarında alınıp dikilmelidir. Aşı ile üretimde ise aşılanan ardıçların anaçları ve çöğürleri kurşun kalem genişliğinde olmalıdır. Ayrıca aşı yapılmış olduktan sonra direkt olarak güneş ışığı almayan gölge bir ortamda bekletilip gölgelendirilmesi gerekir. 


Ardıç güneş ışığını çok seven bir bitkidir yetişirken bolca ışıklı yerlerde bulunması gerekir. Bazı türleri ise gölge alanlarda da yetişebilir. Kumlu ve organik maddeler yönünden zengin, nemli toprakları severler. Kireçli topraklarda da oldukca güzel gelişme gösterebilirler. Bununla beraber farklı ardıç türlerinin farklı özellikleri bulunabilir. Örneğin kokar ardıç ıslak toprakları, don çukurlarını ve şimal bakıları severken boylu ardıç güneşli ve su yönünden çok varlıklı olmayan topraklarda rahatlıkla yetişebilir. Diken ardıç ise köklerinin çok gelişmesi ve toprağı tutması nedeniyle erozyon ihtimali olan bölgelere dikilebilir. Soğuğa karşı dayanıklılıkları çok yüksektir. Ardıç şehir içinde peyzaj ürünü olarak kullanmak için çok uygun bir ağaçtır. Zehirli gazlar baca dumanları egzoz dumanları gibi faktörlere karşı oldukça dayanıklı bir ağaç olması sebebiyle parklarda, bahçelerde, mesire alanlarında, caddelerde peyzaj ürünü olarak kullanılır. Rüzgara karşı fazlaca dayanıklı olan bu ağaç yerleşim yerlerinde rüzgarkıran göreviyle de kullanılır.