29 Temmuz 2018 Pazar

ACUR NASIL YETİŞTİRİLİR?

Acur doğrudan tohumdan elde edilir. Tohumların birkaçı aynı yere birlikte ekilir ve ekilmeden önce tohumlar ıslatılır. Toprağın hazırlanış biçimi kavun ve karpuzdaki gibidir. Toplu olarak ekilen tohumlardan en iyi gelişenleri bırakılır ve diğerleri ekilen yerden çıkarılır. Boyları 15 santime geldiğinde ise tohumların boğazca kısımları doldurulur. Tohumların araları makine ile işlenerek yabani otlardan temizlenir.Ekilen tohumun gübrelemesi çok önemlidir. Organik açıdan varlıklı olan topraklarda daha iyi yetişen acura yapay gübre ve çiftlik gübresi verilir.

Meyveler çok fazla sertleşmeden belirlenen büyüklüğe geldiğinde hasat edilir. Eğer hasat vakitında yapılmazsa meyvenin içindeki çekirdekler boşalır, çekirdek rengini değiştirir ve meyve sertleşir. Hasat yapmak için belli bir zaman gereklidir. Sabah erkenden veya akşam gün battıktan sonrasında meyve sapından koparılarak yapılmalıdır. Depolamaya uygun olmayan meyve bir hafta içinde tüketilmelidir.

 Tohumu yine tohumdan elde edilir. Tohum için hasada ayrılmış meyveler bulunmaktadır. Bu meyveler boydan yarılır ve tohumlar içinden alınır.