30 Temmuz 2018 Pazartesi

Acı biber ne zaman ve nasıl ekilir?               Acı biber tohumu, Acı biber bir çoğumuzun sevmiş olarak tükettiği ve balkonlarında saksılar içerisinde yetiştirdiğimiz bir bitkidir. Acı biber tohumu bir çok bitkide olduğu gibi bitkinin kendi çekirdeğidir. Bir kez ektiğimiz bir acı biberin kendi çekirdeğinden acı biber tohumu elde edebiliriz. Yetiştiriciliği en basit bitkilerden sebzelerden birdir.

Bir çok sebzede olduğu şeklinde acı biberde ilk baharda ekilmesi gerekmektedir. Ziraat ürünleri satan yerlerden veya dilediğimiz bir aktardan acı biber tohumu bulabiliriz. Önemli olan doğru halde ve süreında ekmektir. Acı biber yetiştirmek isteyin herkes bu yazıyı takip ederek nasıl ve ne vakit acı biber tohumu ekilir öğrenebilir.Acı biber tohumu çimlendirme işlemi nasıl yapılır?


Acı biber ekmek için ilk olarak tohumu iyi seçmek gerekir. Eğer mümkün ise organik biberlerin tohumunu kullanmalısınız. İlk olarak Ekeceğimiz tohumu mutlaka çimlendirmek gerekir. Bunun için havlu bir bezi ıslatıp acı biber tohumlarını arasına sarıyoruz. Daha sonrasında ada sıcaklığındaki bir ortamda bigün süre ile bekletip tohumların yumuşayıp çimlenmesini sağlıyoruz. Bir çok tohum çimlendirme de olduğu gibi tohumları ılık suda                                                                                    da bekleterek çimlenmesini sağlayabiliriz.Acı biber tohumu ne vakit ve nasıl ekilir?


Acı biber tohumu bir çok bitkide olduğu benzer biçimde ilk baharda ekilir. Genelde de mayısın son günleri yada nisan ayının başlarında ekilmektedir.

Bulunmuş olduğumuz şehrin iklim şartlarına nazaran de değişmektedir. Acı biber yetiştirmek için küçük bir alana tohumları ekip 15-20 santime ulaştığında fidelerini daha geniş bir alana ekebiliriz. Acı biber tohumlarını ekmek için geniş bir saksının dörtte birine verimli bir toprakla dolduruyoruz. Bu toprağın esnek ve daha rahat hava alması için yıllanmış hayvan gübresi veya saman karıştırabiliriz. Saksının içerisindeki toprağa su serperek nemlenmesini sağlıyoruz. Daha sonrasında bir gün nemli bezde yada suda beklettiğimiz acı biber tohumlarını seyrek bir halde toprağın üzerine serpiyoruz. Ardından elenmiş toprağın içerisine aynı şekilde saman veya hayvan gübresi karıştırıp 2-4 santim genişliğinde tohumların üzerine seriyoruz. Daha sonra fıskiye yöntemi ile toprağı suluyoruz. Daha sonrasında sera tesiri olması için strech filim yada şeffaf bir poşetle üzerini örtüyoruz. İlk günlerde sıcak bir ortamda tutarak tohumların yeşermesini sağlıyoruz. Yaklaşık 15-20 gün içerisinde acı biber tohumlarının iki yaprak şeklinde çıktığını görmüş olacaksınız. Günlük çok azca su dökmek şartı ile sulayarak büyümesini sağlayabilirsiniz 20 Santime ulaştığında fideleri seyrelterek geniş bir alana dağıtabiliriz.Acı biber tohumunu nasıl elde edilir?

Ellerimizle ekip yetiştirdiğimiz acı biberlerden tekrar ki yıl kullanmak üzere tohum elde edebiliriz. Acı biber yetişip ürün vermeye başladıktan sonra içlerinden en iri ve gosterişli olan bir kaç biberi kızarmak üzere branşında bırakıyoruz. Branşında kızaran biberleri toplayıp güneşte kuruttuktan sonrasında içlerindeki çekirdekleri alıp tohum olarak saklaya biliriz. Dilersek biberin içinden çıkartmadan kuru bir ortamda saklayıp ekeceğimiz süre kullanabiliriz.